POZNEJ SÁM SEBE

POZNEJ SÁM SEBE

 

Jak? TVOŘENÍM! Ačkoliv se to může jevit poněkud nepravděpodobné, tvoření a manuální práce je nejlepší způsob sebepoznání.   Víš, v čem spočívá tvůj přirozený talent, co ti jde "samo od ruky"?  Může to být dar komunikace, organizace, vedení lidí, manuální schopnosti, umění podporovat a pomáhat ostatním nebo dosud skrytý zájem o nějakou kreativní činnost. Chceš-li tento přirozený talent v sobě odhalit a začít jej rozvíjet, případně na něm postavit novou profesní dráhu, pak začni tvořit.

Člověk vypne hlavu, zapojí ruce a ocitne se v jiném světě. Je to jako aktivní meditace, neboť neodbytné myšlenky, které nás denně atakují, najednou nemají šanci. Jsme tady a teď, rozvíjíme kreativní myšlení a vlastnoručně tvoříme projekt, který ve výsledku zajistí skvělý pocit z odvedené práce.

 

BUĎTE SAMI SEBOU!

 Tuto větu dnes vidíme a slyšíme na každém rohu. Jenže, co opravdu znamená?

Mnohdy jsme svázáni konvencemi, požadavky společnosti, rodinnými pravidly. Ty nám brání projevit se naplno, být autentičtí. Tvoření je v tomto směru výborný prostředek sebe vyjádření a odhalení bloků, které máme. Použití materiálů, barev, výběr techniky, logický nebo intuitivní přístup k práci, komunikace s ostatními nebo potřeba pracovat o samotě. To a mnohé další o nás tvorba hravou a přirozenou formou prozradí.

 

VÍŠ, CO CHCEŠ?

„Jasně“, odpoví nejspíš většina z nás. Lepší auto, práci, partnera, dítě….  Chceme tyto věci v domnění, že nás udělají spokojenějšími, šťastnějšími. Ale co když ne? Co když vlastně nevíme, po čem OPRAVDU TOUŽÍME?

Vysvětlím to na příkladu.

Představ si, že sedíš s Bohem v jeho kanceláři SPLNĚNÁ PŘÁNÍ a on se zeptá:  „Drahé dítě, jak Ti mohu pomoci, abys bylo spokojené?“. Přesně víš, po čem prahneš: „Bože, v tom mám naprosto jasno. Chci lepší práci“.  Bůh se zaraduje: „Výborně! Jakou práci by sis představoval?“ „Takovou, kde dostanu spoustu peněz a firemní Mercedes.“

Bůh pokývne hlavou. „Krásné přání. A co přesně bys chtěl za těchto podmínek vykonávat?“ „Bože, to je jedno. Hlavně ať ji mám už příští týden.“ „Dobrá, splním Tvoje přání. Měj však na paměti, že ji budeš muset vykonávat celý jeden rok.“

 Za dva dny skutečně přijde lukrativní pracovní nabídka a ty ji s nadšením přijmeš. Jaké je však rozčarování, když pracovní doba nemá konce, šéf rovná se ztělesněná noční můra a nového auta i peněz není s kým užívat, neboť partnerovi došla trpělivost.

Rozhořčeně zamíříš s reklamací k Bohu. Vylíčíš, že takto sis to rozhodně nepředstavoval, Bůh se usměje a povídá: „Mé drahé dítě, splnil jsem přesně Tvé přání. Nevěš však hlavu, získal jsi cennou zkušenost, jenž Tě naučí převzít zodpovědnost za vlastní rozhodnutí. Máš celý rok na to poznat sám sebe a pochopit, co Tě učiní skutečně šťastným.“

Co z toho plyne?

Nikdo nám neřekl, jak je pro život důležité poznat sám sebe. A nikdo nás tomu neučil. Je to však nejdůležitější věc, kterou musíme udělat pro spokojený a naplněný život. Jen tak budeme znát naše skutečné touhy a potřeby.

 

A co vše můžete tvořit? Inspiraci najdete na těchto stránkách nebo přijďte na některý z mých kreativních workshopů.....