MÁTE DOJEM, ŽE NEJSTE KREATIVNÍ?

Spousta lidí mi říká: „ Moc se mi líbí  tvoření, ale to není pro mě. Já nejsem kreativní.“ Domnívají se, že jim chybí představivost, fantazie, zručnost, talent. Osobně jsem přesvědčena, že kreativita dřímá v každém z nás. Vzpomínáte na vaše dětské hry? Oblíbené hračky? Byli jste indiáni nebo princezny?

Postupem času, věkem, povinnostmi kreativitu zapomínáme používat až sami sebe přesvědčíme, že ji vůbec nemáme.

 

Co je vlastně kreativita?

Když se podíváme do Wikipedie, je jasné, že kreativita má širší význam, než s jakým ji běžně spojujeme.

„Tvořivost neboli kreativita (z lat. creo = tvořím), také invence (z lat. invenio = nalézám, objevuji), je zvláštní soubor schopností, které umožňují uměleckou, vědeckou nebo jinou tvůrčí činnost. Ta se projevuje jako vynalézavost, jako vznik nového, originálního díla nebo myšlenky, popř. tvůrčím řešením problémů.“

Co z toho plyne? Kreativita není o talentu, ale způsobu myšlení. Kreativní může být váš správce daně, instalatér i automechanik. Záleží totiž, jakým způsobem hledají vhodná řešení.

Mnohdy se při nějaké otázce či úkolu nedokážeme pohnout z místa.

Hledáme klíč a nevidíme, že jej máme přímo před nosem.

V momentě, kdy se od hledání oprostíme a svoji mysl otevřeme, mají možnost přicházet nová, neotřelá východiska, nápady, vize.

 

Otevřená mysl

Děti mají obrovskou představivost díky otevřené mysli. Nekladou si žádné limity, omezení, protože je ani neznají. Ty získáváme až výchovou, studiem, společenskými normami. Mnohdy je nutné pustit se veškerých pravidel a přejít k hravosti a přirozenosti.

Stejným způsobem vznikal můj dnešní článek. Aneb, jak se říká: „Každý den není posvícení.“

 

Přepnutí do otevřenosti

Kreativní myšlení lze nastartovat kreativní činností. Jedná se o jakousi aktivní formu meditace, kdy naše mysl je zaneprázdněna právě probíhající rukodělnou prací. Vezmete jí tak šanci ztrácet se v nespočtu každodenních myšlenek.

Aby jste lépe pochopili, o čem mluvím, vysvětlím to na mém příkladu. Slova dnes nechtěla klouzat z mysli na papír a já věděla, že potřebuji získat novou invenci odlišnou činností. Pustila jsem se tedy do přípravy oběda. Bez receptu, předlohy, zcela podle vlastní chuti. Vypnula všechny rušivé elementy, ponořila se do floow, přestala vnímat čas i svět kolem sebe. S každou ingrediencí jsem si doslova hrála. Vnímala její chuť, vůni. Experimentovala s kořením. A bylo mi úplně jedno, jestli tohle jídlo bude dokonalé nebo ne. 

Jako reklama pro Hornbach s názvem „Ničeho nelituj“.

 

Dokonalost nahraďte hravostí

Naprosto stejně postupuji i u své tvorby. Nedržím se předpisů, měním účel a využití věcí, nehodnotím. Z kabelky dekorační polštář? Proč ne! K čemu by mohly posloužit hračky z Kinder vajíčka? Podívejte se do fotogalerie.

Zdá se vám to šílené? Zkuste vytvořit vlastní projekt podobným způsobem a uvidíte, kolik kreativity ve vás dřímá.